TEMEL BİLGİLER

FİBER OPTİK KABLO TÜRLERİ

Günümüz bilişim teknolojisi büyük oranda fiber teknolojisine geçmiştir. Bu teknolojinin en önemli kısmını da fiber optik kablolar oluşturmaktadır.

Bakırın papucunu dama atan fiberin bazı avantajları aşağıda sıralanmıştır.

  • Fiber optik kablolar bakır kablolara göre daha az arızalanmaktadır.
  • Fiber optik kablolarda bakır kablolara göre daha az kayıplar olmaktadır.
  • Fiber optik kablolarda bant genişliği daha yüksektir. Yani fiber teknolojisi yüksek hızlar için kullanılmaktadır.

Bu yazıda en yaygın kullanılan fiber optik kablo türlerini ve fiber optik konnektör tiplerini göreceğiz.

Fiber Optik Kablo Türleri:

Fiber optik kablolar single ve multi olarak temelde ikiye ayrılmaktadır. Aşağıda single / multi mode fiber kabloların farklarının anlaşılması için kısaca özellikler yazılmıştır.

  1. Single Mode Fiber: Hızlı, uzun mesafeler, pahalı.
  2. Multi Mode Fiber: Daha yavaş, kısa mesafeler, ucuz.

Fiber Optik Konnektör Türleri:

Kablo türünün dışında SC, LC, ST gibi konnektör tipleri vardır. Bu fiber optik konnektörler single mode veya multi mode fiber kablonun 2 ucuna monte edilmektedir. SC, LC veya ST gibi konnektör tipleri GBIC (cibik) veya SFP modüllere bağlanmaktadır. Bu modüller de switch veya router gibi ağ cihazlarına takılmaktadır.

  • LC’nin açılımı “Lucent Connector” “Little Connector” veya “Local Connectordür. Yani “Açık Konnektör”, “Küçük Konnektör” veya “Yerel Konnektör” dür. İnce ve ufaktır.
  • SC’nin açılımı “Subscriber Connector”, “Square Connector” veya “Standard Connector” dür. Yani “Abone Konnektörü”, “Kare Konnektör” veya “Standart Konnektör” dür. Kalın ve karedir.
  • ST’nin açılımı “Straight Tip” dür yani “Düz Uç” dur. Yuvarlaktır.

GBIC ve SFP ile geniş bilgiyi CİBİK (GBIC) VE SFP MODÜL NEDİR? NE İŞE YARAR? FARKLARI NELERDİR? isimli makalemizde bulabilirsiniz.

Fiber kabloların 2 ucunda aynı yada farklı konnektör bulunabilir. Yani fiber optik kablolar SC/SC, SC/LC, LC/LC, LC/ST veya ST/ST şeklinde olabilir. Her bir tip hem multi mode fiber kabloda hem single mode fiber kabloda bulunabilir.

fiber kablolarda bulunan konnektör tipleri
“Fiber Kablolarda Bulunan Konnektör Tipleri”

Ağ cihazı içerisinde elektriksel olarak oluşturulan veri sinyali  GBIC veya SFP modüller (SX veya LX olabilir) sayesinde ışık sinyaline dönüşmektedir. Işık sinyali SC, LC veya ST gibi konnektörler vasıtasıyla single mode veya multi mode fiber kabloya aktarılmaktadır.

fiber konnektör, fiber veri aktarımı, konnektör çeşitleri
“Fiber Optik Teknolojisi İle Veri Aktarımı”

Örnek olması açısından aşağıda piyasada çok yaygın olarak kullanılan fiber kablo türleri verilmiştir.

  • LC-LC Sarı Renk Single Mode Fiber Optik Kablo (İnce-İnce Uç)
LC-LC sarı renk single mode fiber kablo (ince-ince)
“LC-LC Sarı Renk Single Mode Fiber Optik Kablo (İnce-İnce Uç)”
  • SC-LC Sarı Renk Single Mode (Kalın=SC – İnce=LC Uç)
SC-LC sarı renk single mode kalın=sc ince=lc
“SC-LC Sarı Renk Single Mode (Kalın=SC ince=LC Uç)”
  • LC-ST Mavi Renk Multi Mode Fiber Kablo (İnce=LC –  Yuvarlak=ST Uç)
LC-ST mavi renk multi mode fiber kablo LC=ince ST=Yuvarlak
“LC-ST Mavi Renk Multi Mode Fiber Kablo (İnce=LC Yuvarlak=ST Uç)”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir