DERS 3-NETWORK LABORATUVAR ORTAMLARI

NETWORK LABORATUVAR ORTAMLARI

Cihazlar çok pahalı olduğu için network denemelerimizi sanal ortamlarda yaparız. Bu konuda da packet tracer, gns3, IOU gibi farklı seçenekler mevcuttur. Sanal ortamdaki çalışma ortamımızı avantaj ve dezavantajları bilerek seçmeliyiz. Bu derste bunlara değineceğiz.

PACKET TRACER:

Bu program cisco firmasının simülasyon programıdır. Packet tracer bilgisayarımızın kaynaklarını çok kullanmaz ve kullanımı kolaydır. Başlangıç seviyesi için kullanılabilir fakat ileri seviyelerde çoğu komut simüle edilememektedir. Bundan dolayıda bir süre sonra yetersiz kalmaktadır.

network laboratuvar ortamları cisco packet tracer
“CISCO PACKET TRACER”
GNS3:

Bu program bir emülatördür. Yani bilgisayarımızda gerçek router işletim sistemi (IOS) çalıştırmış oluruz. Bundan dolayı da hemen hemen her komut vardır ve gerçekçi sonuçlar alınır. Packet tracer’a göre çok kapsamlıdır fakat bir emülatör olduğu için bilgisayarımızın kaynaklarını çok kullanır. Hatta sadece 2 router çalıştırıldığında bile bilgisayarımızın işlemci ve ram kullanımı %100’ü bulabilir. Bilgisayarımız çalışamaz hale gelir. Bunu engellemek için herhangi bir router üzerinde sağ tıkladıktan sonra açılan menüden “idle pc” işlemi yapılır. Buna rağmen bu dezavantaj tamamen ortadan kaldırılamaz.

network laboratuvar ortamları gns3
“GNS3”
IOU:

Bu program unix işletim sistemi üzerinde çalışır. Bilgisayarınız windows işletim sistemi ile çalışıyor ise Unix’i bilgisayarımızda kurduğumuz bir VMware’de sanal pc işletim sistemi olarak çalıştırırız. GNS3’teki kaynak problemi yaşanmaz ve hemen hemen tüm komutlar çalışır ve kullanımı çok kolaydır. Web browser aracılığıyla kullanılır. Açıklayacak olursa; ilk önce VMware programı açılır ve IOU yazılımının üzerinde kurulu olduğu unix işletim sistemi çalıştırılır. Açıldıktan sonra unix işletim sisteminde görünen IP adresi web browser‘un adres çubuğuna yazılır ve IOU arayüzüne erişim sağlanır. Artık laboratuvar ortamımız hazırdır. IOU programını buraya tıklayarak cisco‘dan kiralama veya satınalma durumunuz olabilir.

network laboratuvar ortamları IOU
“IOU”

Sonuç olarak ihtiyacınıza göre istediğiniz programı seçip bilgisayarınıza kurarak network denemelerinizi yapabilirsiniz. Laboratuvar derslerimizde kullandığımız cihazlar cisco marka olacaktır.

 

DERS 3-NETWORK LABORATUVAR ORTAMLARI” üzerine 6 yorum

  1. Süper olmuş site. Çok yararlı bilgiler var çok işime yaradı. Teşekkürler elinize sağlık.

  2. benim gibi netrworke ilgisiz birini bile saatlerce sitenizde tutmayı başardınız. konular çok akıcı ve zevkli teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.