SNMP NEDİR? NE İŞE YARAR?

SNMP‘nin açılımı “Simple Network Management Protocol” yani  “Basit Ağ Yönetim Protokolü“dür. Router, switch gibi network bileşenlerinin veya network kartı olan UPS gibi cihazların yönetimini sağlar. Tabiki network cihazlarının SNMP desteği olmak zorundadır. 500 router içeren büyük bir network’ü kontrol etmek zordur. Hatta her bir network cihazına tek tek girmek ve onları sürekli takip etmek imkansızdır. Bunun için geliştirilmiş Solar Winds gibi ücretli veya Cacti gibi ücretsiz-açık kaynak kodlu yazılımlar mevcuttur.

snmp nedir? ne işe yarar?
“CACTI YAZILIMI”

Bu yazılımlar ile network cihazlarının band kullanım bilgilerini, işlemci ve ram kullanım yüzdelerini SNMP protokolü kullanarak anlık izleyebilirsiniz.

snmp nedir? ne işe yarar?
“SNMP GRAFİĞİ”

Bu yazılımlar yönetimsel kolaylık sağlarlar. Hatta bu yazılımlar aldıkları datalar ile bazı sonuçlar elde eder ve alarmlar oluşturur, uyarı mail’i veya hata mail’i atar. Örneğin “A biriminin hat kullanım yüzdesi %90’ı aştı” veya “B biriminde bağlantı koptu” gibi…

snmp nedir? ne işe yarar?
“SOLAR WINDS YAZILIMI”

Sonuç olarak bu yazılımlar network cihazlarından bazı bilgileri SNMP protokolü ile çekerler. SNMP protokolü TCP/IP protokollerinden birisidir.

snmp nedir? ne işe yarar?
“SOLAR WINDS GRAFİĞİ”

SNMP protokolünün v1, v2 ve v3 versiyonları vardır. En güvenilir olanı versiyon 3’tür. Dinleme saldırılarına karşı önlem olarak duyurulan SNMP versiyon 3 ’te farklılık olarak, kimlik doğrulama (authentication) yapılmaktadır ve SNMP data paketleri şifreleme yöntemi ile iletilmektedir. Örneğin Cacti’de SNMP version 2’de sadece “community string” isteniyor fakat SNMP verisyon 3’te kimlik doğrulama için “kullanıcı adı-şifre”, bir “yetki protokolü seçimi” ve bir “şifreleme protokol seçimi” istenmektedir.

snmp nedir? ne işe yarar?
“SNMP VERSİYON 2”
snmp nedir? ne işe yarar?
“SNMP VERSİYON 2”
snmp nedir? ne işe yarar?
“SNMP VERİSYON 3”
snmp nedir? ne işe yarar?
“SNMP VERSİYON 3”

 

SNMP NEDİR? NE İŞE YARAR?” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.