ISDN ve PRI Hat

İletim sistemleri analog ve sayısal olmak üzere iki kısımdan oluşur. Sayısal kısım olan ISDN  sisteminin avantajları daha fazladır. ISDN‘nin açılımı “Integrated Services Digital Network“dür yani “Bütünleştirilmiş Sayısal Ağ Hizmetleri“dir. Analog sistemde sinyaller son santrale kadar sayısal sinyaller halinde ilerler. Son santral ile kullanıcı telefonu arasında analog sinyale dönüşür. ISDN sistemlerinde ise sinyaller son kullanıcının telefonuna kadar sayısal olarak iletilir. Bundan dolayı da ISDN sistemlerde ses sinyallerinin yanında veri de (görüntü, internet, data…) taşınabilir. Ayrıca sayısal sinyaller gürültüden daha az etkilendiği için daha kaliteli bir ses elde edilebilir.

analog ve isdn sayısal sistemler
“ANALOG VE ISDN SİSTEMLER”

ISDN sistemlerBRI (Basic Rate Interface) ve PRI (Primary Rate Interface) hatları olmak üzere iki çeşittir. Sonuç olarak PRI sayısal bir iletim hattıdır. PRI hatlar sabit hat işletmecisine (Türk Telekom) fiber ya da bakır kablolar ile iletilebilir. PRI hatlar 2 mbps bant genişliğindedir. Ayrıca bir PRI hattı 64 kbps’lik 30 adet kanaldan oluşmaktadır. Yani tek bir PRI hattı üzerinde 30 kişi aynı anda telefon görüşmesi yapabilir. Ev ve küçük ofis uygulamalarında kullanılan BRI hatlar popülerliğini kaybetmiş olmasına rağmen PRI hatlar kurumsal firmalar tarafından yoğun şekilde tercih edilmektedir.

isdn sayısal sistemler, BRI, PRI
“ISDN SİSTEM”

PRI hatlar PRI modemler ile kullanılır. PRI modem‘in voice topolojisindeki yeri hakkında bazı bilgileri Network’te Voice makalemizden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir