LINUX LAB

CentOS DİZİN DEĞİŞTİRME: cd KOMUTU

Dikkat: Bu yazıda geçen komutlar hem Linux tabanlı Centos hem de Linux tabanlı  Red Hat (RHEL) işletim sisteminde geçerlidir.

Bulunulan Dizini Değiştirme:

Dizinin değiştirilmesi için “cd” komutu kullanılmaktadır.

  • cd [geçilecek_dizin]

pwd” komutu ile yerimi öğrendikten sonra “cd” komutu ile yer değiştirebiliriz.

  1. Geçilecek dizin olarak “cd /home/nizam” şeklinde tam yolu yazabiliriz.
  2. Veya o an “/home” dizininde bulunuyor isek “cd nizam/” şeklinde de yazabiliriz. Çünkü centos bizim “/home” dizininde bulunduğumuzu bildiği için devamına “nizam/”yi ekleyebilir.

/home”+ “cd nizam/” = “cd /home/nizam

“cd” komutunun parametreleri aşağıda verilmiştir.

  • . : Bulunulan dizini gösterir.
  • .. : Bir üst dizini gösterir. Yani “cd ..” komutu ile bir üst klasöre çıkılır.
  • ~[kullanıcı_ismi] : Belirtilen kullanıcının ev dizinini (home folder) gösterir. Kullanıcı ismi kullanılmadan yazılıyorsa o an login olan kullanıcının ev dizini gösterir.
  • : Bir önce bulunduğumuz dizini gösterir. Yani komutu “cd -“ şeklinde kullanır isek yer değiştirmeden önce bulunduğumuz klasöre zıplarız.

Aşağıdaki örnekte masa üstünde A ve B isimli 2 adet klasör bulunmaktadır. Terminal ekran A dizininde açılmıştır.  İlk önce “pwd” komutu ile “/home/nizam/Desktop/klasör_A” dizininde olduğumuz görülmüştür. Ardından “cd /home/nizam/Desktop/klasör_B” komutu ile B klasörüne gidilmiştir. Daha sonra “cd –” komutu ile bir önceki dizin, bir önceki dizin, … Şeklinde zıplanmıştır.

centos rhel cd komutu örnek
“cd ve cd – Komutu Kullanımı Örnek”

Bu şekilde başka bir örnek daha yapalım. Bu defa sadece komut satırını deneyeceğiz. Aşağıda da görüldüğü gibi “pwd” komutu ile “/usr” klasöründe olduğumuzu öğrendik. Ardından “cd ..” komutunu kullandık ve tekrar “pwd” komutu ile nerede olduğumuzu sorduk. Yeni konumumuzun “/” olduğunu öğrendik. Yani “cd ..” komutu ile bir üst klasöre zıplamış olduk.

centos rhel cd komutu örnek
“cd .. Komutu Kullanımı Örnek”

Sizlerde bu şekilde denemeler yaparak el alışkanlığı kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir