FCT Nedir?

FCT’nin açılımı “Fixed Cellular Terminal” yani ““Sabit Hücresel Terminal“dir. FCT cihazları için “Sabit Cep Terminali (SCT)”, “GSM Terminali“, “GSM Gateway“, “Sabit GSM Terminali” veya “Sabit Hücre Terminali” gibi isimler de kullanılır. FCT cihazları genelde “şebeke – gsm” görüşmelerini “gsm – gsm”e çevirmek için kullanılır. CDMA veya GSM seçenekleri mevcuttur.

Farklı farklı senaryolar uygulamak mümkündür. Örneğin aşağıdaki senaryoda aranan taraf sabit hatlardan kimin aradığını göremez, başka bir numara görür hatta GSM numarası görür.

fct cihazı nedir? ne işe yarar?
“FCT CİHAZI”

FCT cihazının içinde birden fazla SIM kart kullanılabilir. FCT cihazı kullanılan işletmelerde GSM aramaları için harcanan maliyet düşer. Örneğin FCT cihazı olmayan bir şirket GSM aramalarını sabit hat üzerinden gerçekleştiriyordur. Şirketten GSM numarasına doğru yapılan bir çağrı, sabit hat işletmecisi (Türk Telekom) üzerinden, aranan AVEA, TURKCELL veya VODAFONE gibi GSM operatörleri ile arasındaki bağlantı ile gerçekleştirmektedir. Sabit hat işletmecisi bu bağlantı için GSM operatörüne belli miktarda bir ödeme yapmaktadır. Dolaysıyla bu maliyet de FCT cihazı olmayan şirket faturasına yansıtılmaktadır. Ayrıca GSM firmalarının çeşitli FCT paket kampanyaları mevcuttur. Bu gibi sebepler maliyeti düşürdüğü için FCT cihazları tercih edilmektedir.

fct cihazı nedir? ne işe yarar?
“TELES MARKA FCT CİHAZI”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.