TEMEL BİLGİLER

HTTPS NEDİR? NE İŞE YARAR?

HTTPS’nin Açılımı Nedir?

HTTPS‘nin açılımı “Secure Hyper Text Transfer Protocol” yani “Güvenli Hiper Metin Transfer Protokolü“dür.

HTTPS Nedir Ne İşe Yarar?

Aslında HTTP’nin güvenli halidir. HTTP protokolünden HTTP NEDİR? NE İŞE YARAR? isimli makalemizde bahsetmiştik. HTTPS‘de bahsi geçen güvenlik ise SSL protokolü ile sağlanır. SSL‘in açılımı “Secure Sockets Layer” yani “Güvenli Soket Katmanı“dır. SSL protokolü server (sunucu) ile PC (istemci) arasındaki iletişimin şifreli yapılmasını sağlar. Burada SSL’in detayına daha fazla girmeyeceğiz. HTTPS protokolü default’ta yani ön tanımlı olarak 443 portunu kullanır.

https nedir? ne işe yarar?
“HTTPS PROTOKOLÜ”

Günümüzde birçok işlem internet üzerinden yapılmaktadır. Burada da güvenliğin önemi son derece artmıştır.

Sonuç olarak HTTPS protokolü online bankacılık gibi güvenliğin önemli olduğu işlemlerde bilgilerin sadece karşı taraftaki sunucunun ve bizim anlayacağımız şekilde şifrelenmesini sağlar. Bazı kötü niyetli kişiler sunucu ile istemci arasına yani sunucu ile bizim bilgisayarımız arasındaki bağlantıda araya girip kredi kartı bilgilerimiz gibi önemli bilgileri çalmaya çalışırlar. Biz bunu anlayamayız. Orijinal bağlantı üzerinden değil de saldırganın üzerinden sunucuya gideriz ve işlemlerimizi yapmaya devam edebiliriz. Saldırı aşamasında belki yavaşlık hissedilebilir. Bu tür saldırılara “Man in the Middle Attack” yani “Araya Giren Adam Atağı” denir. HTTPS protokolü kullanılmış ise araya girenler şifrelenmiş bilgiden hiçbir şey anlamazlar.

https nedir? ne işe yarar?
“MAN IN THE MIDDLE”

HTTPS protokolünün aktif olduğunu anlamak için Internet Explorer, Google Chrome veya Mozilla Firefox gibi web taraycımızda (web browser) girdiğimiz website adresinin başına bakmamız yeterlidir. HTTP yerine HTTPS yazıyor ise HTTPS protokolü aktiftir diyebiliriz.

https nedir? ne işe yarar?
“HTTPS PROTOKOLÜNÜN WEB TARAYICIDAKİ GÖRÜNÜMÜ”

HTTPS NEDİR? NE İŞE YARAR?” üzerine 6 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir