FTP NEDİR? NE İŞE YARAR?

FTP‘nin açılımı “File Transfer Protocol” yani “Dosya Transfer Protokolü“dür. Aynı ağda bulunan bilgisayarlar arası dosya alışverişi, komut ve denetim işlemleri yapmak için kullanılır. 21 numaralı portu kullanan bir internet protokolüdür. FTP, OSI modelinin uygulama katmanında bulunur ve TCP/IP protokollerinden birisidir. Bilgisayarlar arası veya bilgisayar sunucu arası dosya alışverişi için FileZilla ve CuteFTP gibi FTP programları kullanılır.

ftp nedir? ne işe yarar?
“FTP PROGRAMLARI”

İşlem başlamadan önce iki network cihazı arasında çevrim içi (online) bir bağlantı kurulması gerekir. FTP protokolü, komut ve denetim işlemleri için OSI modelinin uygulama katmanında bulunan TELNET protokolünü kullanır.

ftp nedir? ne işe yarar?
“FTP PROTOKOLÜ”

FTP NEDİR? NE İŞE YARAR?” üzerine 6 yorum

  1. Network konusunda Faydali bilgileri barindiran bir site , paylasimlarinizin devamini bekliyorum , elleriniz saglik simdiden

    1. Haklısınız bazı kontrol panelleri bu konuda gayet başarılıdır. Fakat FTP protokolü sadece webmaster’lar için değil networkçüler içinde vazgeçilmezdir. Örneğin bir cisco marka router’a IOS işletim sistemini FTP ile yükleyebiliriz. Aynı zamanda bazı network cihazlarının konfigürasyonlarını dosya biçiminde FTP ile çekebiliriz. FTP protokolü bu ve bunun gibi amaçlar için de kullanılıyor.

      1. Bir router’a işletim sistemi yüklerken bize sağladığı faydayı anlayamadım, rica etsem biraz daha açıklayıcı anlatır mısınız?

        1. Kullandığınız router veya switch cihazınız için daha güncel bir işletim sistemi çıktığında (örneğin cisco için IOS) FTP ile yeni işletim sistemini cihazınıza yükleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.