TEMEL BİLGİLER

OSI MODELİ NEDİR? NE İŞE YARAR?

Günümüzde çok sayıda firma (network) bileşeni üretmektedir. Bunların ortak noktası çalışma mantıklarıdır. Çalışma mantıkları ise OSI modelini temel alır. Yani cihazlar OSI mantığına göre çalışırlar. OSI modeli‘nin açılımı “Open Systems Interconnection Model“dir.

Konuyu özetleyecek olursak OSI modeli 7 katmandan oluşur.
7. Katman: Uygulama katmanıdır.>>http, ftp…
6. Katman: Sunum katmanıdır.>>jpeg, gif…
5. Katman: Oturum katmanıdır.>> kimlik doğrulama (authentication), izinler (authorization), kayıt (registration)…
4. Katman: Ulaşım katmanıdır.>> TCP, UDP…
3. Katman: katmanıdır.>> ICMP, ARP…(IP)
2. Katman: Veri katmanıdır.>> Ethernet, wi-fi…(MAC Adresi)
1. Katman: Fiziksel katmandır.>>Fiber kablo, bakır kablo…

osi modeli nedir? ne işe yarar?
“OSI MODELİ KATMANLARI”

OSI MODELİ NEDİR? NE İŞE YARAR?” üzerine 6 yorum

 1. Merhaba makale için teşekkürler aklıma takıldı. TCP/IP modeli ve OSI modeli farklı şeyler değil mi şu an için genelde kullanılan OSI midir? Bir sistemin altyapısında OSI mi TCP/IP modeli mi kullanıldığını nasıl anlarız. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,
   Aslında iki sistem birbiri ile ters düşmüyor. Örneğin OSI modelinin 1. ve 2. katmanı olan Fiziksel katman ve Veri Bağı katmanının TCP/IP sistemindeki karşılığı tek bir katman olan Veri katmanıdır. OSI modelinde bulunan 5, 6 ve 7. katmanlar olan Oturum, Sunum ve Uygulama katmanlarının TCP/IP’deki karşılığı tek bir katman olan Uygulama katmanıdır. Yani OSI modeli 7 katman iken TCP/IP sistemi 4 katmandır. Sonuç olarak OSI modeli TCP/IP sisteminin daha detaylandırılmış halidir diyebiliriz. İki sistem birbiri ile aynı mantık üzerinedir ve bu iki sistemde işin mantığını oluşturmaktadır.
   Günümüzde tüm sistemler TCP/IP sistemi üzerine kuruludur. Dolaysıyla OSI referans modeli ile sistemler detaylı bir şekilde tasarlanabilmekte ve incelenebilmektedir.
   İyi çalışmalar.

 2. osi modelinde layer 3 katmanında çalışan swich hakkında bir başlık açabilirmisiniz veya açıklayabilirmisiniz?

  1. Layer 3 switch veya omurga, özetle router ile switch cihazlarının birleşimi gibi veya çok portlu bir router gibi düşünebilirsiniz. Konu başlığı önerinizi not aldım teşekkürler.

 3. Hocan nasıl bir site yapmışsın, nasıl bir insansın(hangi hapları kullanıyosun:) Mükemmel gerçekten , tebrik,taktir ve teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir