Network’te Voice

Kurumlarda IP üzerinden ses taşınması işiyle ilgilenen network departmanına voice ekibi, voice takımı gibi isimler verilir. Bundan dolayı başlığımızda “voice” kelimesini kullandık. Network’te voice konusu başlı başına uzmanlık alanıdır.

VoIP ile ağ üzerinde, IP bazlı ses iletilir. VoIP’in açılımı “Voice Over Internet Protocol” yani “İnternet Protokolü Üzerinden Ses”dir. Bu teknoloji ile analog olan ses sinyalleri dijital sinyallere çevrilir, sıkıştırılır ve gönderilecek IP’ye internet ağı üzerinden gönderilir. Eğer alıcı analog telefon kullanıyorsa internet bulutundan alıcının santraline iletilen dijital ses sinyalleri analog sinyallere çevrilir. Sıkıştırma işlemlerinde g729, g723, g726, g711 gibi algoritmalar kullanılır.

Telefon görüşmelerinizi bu teknoloji ile yapmak için tabi ki son kullanıcı açısından;

  • IP telefon gibi fiziksel cihazları,
  • Windows veya linux soft phone masaüstü uygulamalarını,
  • Android, iphone veya Windows tabanlı akıllı telefon uygulamalarını kullanabilirsiniz.
network'te voice ip telefon
“IP TELEFON”

Yapıya örnek verecek olursak; sabit telefon sağlayıcısı olan Telekom firmasından PRI (Primary Rate Interface) hat alınır. Gelen bakır kablolar router’a bir modem aracılığıyla gelir.

network'te voice PRI modem
“LineRunner MARKA PRI MODEM”

Tabi sık sık çıkan bakır arızalarından kurtulmak için PRI hizmeti fiber kablo üzerinden de alınmış olabilir. Buradan voice gateway olarak kullanılan router’a ve ardından switch aracılığıyla santral yazılımı için sunucuya gider. IP telefonlar da switch’e bağlı olduğundan IP santral, IP telefonlar ve PRI telefon hattı bağlantıları yapılmış olur.

network'te voice topoloji
“ÖRNEK VOICE TOPOLOJİ”

Bu teknolojiyi kullanmanın bazı avantajları vardır. Örneğin bir sunucu üzerine yazılımsal olarak IP santral kurup IP telefon kullanıyorsak klasik telefon santrali arızalarından kurtulmuşuz demektir. Ayrıca maliyeti düşürmüş oluruz. Tabi büyük bir kurumdan bahsediyorsak, karşımıza sunucu masrafları, IP telefon başına lisans ücreti, IP santral kurulum, destek ve bakım ücreti gibi ek maliyetler de çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.