SANAL GERÇEKLİK GÖZLÜĞÜ: GOOGLE CARDBOARD


Networkkampus olarak google cardboard hediyemizi almış bulunmaktayız. indir.com’un, teknoloji blog sahipleri arasındaki etkileşim çalışmalarını takdir ediyoruz.

sanal gerçeklik gözlüğü Google Cardboard
“indir.com HEDİYE”

Peki nedir bu “google cardboard” ? Google cardboard, bir “sanal gerçeklik gözlüğü“dür. Bazı yerlerde “VR” tabirini de görebiliriz. VR‘nin açılımı “Virtual Reality” yani “Sanal Gerçeklik“tir. Aynı zamanda bu gözlükler “sanal gerçeklik kaskı” olarak da anılmaktadır.

Gözlüğün yapımı itibariyle pahalı ve ucuz çeşitleri mevcuttur. 500 dolarlardan, 5 dolara kadar bu gözlüklerden bulunabilir. Pahalı olanların vr video oynatma özelliği bulunmaktadır. Zaten bunlar plastik veya metal kasadan imal edilmiş olan elektronik cihazlardır. Buna karşın daha ucuz bir yöntem geliştirilmiştir. Bizim göstereceğimiz vr gözlük de buna örnek olacaktır. Sert kağıttan veya kartondan üretilmiş olan bu gözlüğün basit ve kullanışlı bir yapısı vardır. Ayrıca maliyeti de çok düşüktür. Tabiki vr video oynatma veya vr içerik çalıştırma özelliği filan yoktur. Bunun için, zaten sahip olduğunuz akıllı telefonunuza yüklediğiniz, vr uygulamalar ile veya youtube vr video‘larını kullanıyorsunuz. Böylece gereksiz masraftan kaçınmış oluyorsunuz.

sanal gerçeklik gözlüğü Google Cardboard
“indir.com HEDİYE”

VR kaskın kullanımını özetleyecek olursak; üzerinde lensleri olan, kartondan imal edilmiş, hafif ve maliyeti düşük olan sanal gerçeklik gözlüğünü birleştirerek kullanıma hazır hale getiriyorsunuz. Ardından akıllı telefonunuzu, vr gözlüğünüze yerleştiriyorsunuz. Artık açtığınız vr içeriğe göre; vr video izleyebilirsiniz, vr oyun oynayabilirsiniz veya çeşitli vr uygulamaları kullanabilirsiniz.

VR gözlük ile 3D gözlük aynı şey değildir. 3D gözlük, 3D teknikleri ile çekilmiş videoları izlerken kullanılır. Yani 3D gözlük, 3D video’ya tam karşıdan ve sabit bakılarak kullanılır. Fakat VR gözlük yani sanal gerçeklik gözlüğü, kafanızı her yöne çevirerek kullanabilirsiniz. Çünkü VR içerik zaten kaska sabitlenmiş cihazdan veya kaskın kendisinden yapılmaktadır. Yani adından da anlaşılacağı üzere; sanal gerçeklik gözlüğü, akıllı telefonunuzun gyroscopic verilerinin mercekler ile buluşmasıyla, sanki gerçek bir dünyada hareket ediyormuşsunuz hissi verir. Görüntünün sağını, solunu, altını veya üstünü görebilirsiniz. Buna örnek verecek olursak; bir oyunun içindeymişsiniz gibi oyun oynayabilir, Londra sokaklarında gezebilir veya tarihi bir yapıyı sanki oradaymışsınız gibi inceleyebilirsiniz. Tabiki burada devreye görüntü kalitesi de girecektir.

Hediyesinden dolayı, indir.com‘a ve Hasan YAŞAR beye teşekkür ediyoruz.

SANAL GERÇEKLİK GÖZLÜĞÜ: GOOGLE CARDBOARD” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.