ROUND-ROBİN ALGORİTMASI NEDİR?

Round-Robin kısaca RR şeklinde kullanılmaktadır. RR bir tür algoritmadır. Round-Robin (RR) algoritmasına “çizelgeleme algoritması” da denmektedir.

RR zaman paylaşımlı sistemlerde kullanılmak için tasarlanmış bir algoritmadır. Algoritmaya göre belirli bir zaman diliminde bir işlem bitmese bile beklemeye alınır. Böylece tek bir işlem diğer işlemlerin yapılmasını engellememiş olur. Yani işlemcide kıtlık (CPU starvation) engellenmiş olur.

rr round-robin algoritması çalışma mantığı
“(RR) Round-Robin Algoritması Çalışma Mantığı”

Veri transferi dairesel sırayla (ardışık sırayla) yapılmaktadır. Yukarıdaki örnekte A işleminin bitirilme süresi 8, B işleminin 14 ve C işleminin 5 ms’dir.

  • İlk önce A işlemi başlatılır. 3 saniyelik zaman dilimi bitince A işlemi geçici olarak bekletilir (suspend veya pause).
  • Ardında B işlemine geçilir ve yine 3 saniye işlenir. 3 saniyelik zaman dilimi bitince B işlemi de geçici olarak bekletilir ve C işlemine geçilir.
  • C işlemi 3 saniye işlenir. 3 saniyelik zaman dilimi bitince C işlemi de geçici olarak bekletilir ve tekrar başa dönülür ve A işlemine geçilir.
  • A işleminde kalındığı yerden devam edilir. İşlem bu şekilde devam edilir.

Böylece A, B ve C işlemleri bitirilmiş olur ve işlemler birbirinin bitmesini beklememiş olur.

ROUND-ROBİN ALGORİTMASI NEDİR?” üzerine 4 yorum

  1. Hocam neden 3 er saniye aralıklarla işlem yapılıyor. Soruda mı veriyor? Yoksa başka birşey mi var? Teşekkürler.

    1. RR algoritmasının mantığını anlatmak için bir örnek oluşturdum. Bu örnekte de 3 saniyeyi kullandım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.