SFTP Nedir? Ne İşe Yarar?

sftp ne ise yarar

Daha önce TELNET, SSH veya FTP gibi protokoller hakkında yazılar yazmıştım. Bu yazımda da basitçe SFTP protokolü konusundan bahsedeceğim.

SFTP protokolü güvenli bir dosya aktarım protokolüdür. SFTP‘nin açılımı “Secure FTP”, “Secure File Transfer Protocol” veya “SSH File Transfer Protocol”  yani “Güvenli Dosya Aktarım Protokolü“dür.

İsminden de anlaşılacağı üzere protokol SSH ile güvenli şekilde FTP yapmayı sağlıyor. Yani ilk önce güvenli bir bağlantı sağlanıyor ve ardından noktadan noktaya bir dosya transferi başlatılıyor.

sftp ne ise yarar

SFTP, SSH protokolü üzerinde çalışıyor. SSH protokolünün sağladığı bu güvenlik, dosya transferlerinde man-in-the-middle atakları veya password sniffing gibi ataklardan korunmada önem kazanıyor. Böylece FTP protokolü daha güvenilir bir hale geliyor.

sftp nedir

SFTP protokolü default (ön tanımlı) olarak 22 numaralı portu kullanır. Çünkü SSH da bu portu ön tanımlı olarak kullanıyor. Default ayarlar değiştirilirse bu port numarasının da değişebileceğini unutmamak gerekiyor.

Protokol bir istemci (client) ve bir sunucu (server) ile birlikte hem windows hem de linux işletim sistemlerinde kullanılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.