CentOS ROUTE EKLEMEK/SİLMEK/LİSTELEMEK

Dikkat: Bu yazıda geçen komutlar hem Linux tabanlı Centos hem de Linux tabanlı  Red Hat (RHEL) işletim sisteminde geçerlidir.

Routing (Yönlendirme) Nedir? Ne İşe Yarar?

Route veya routing yönlendirme anlamına gelmektedir. Ağ cihazları bilmedikleri ağlar ile haberleşemezler. Makalemizde bahsedilen ağ cihazı linux tabanlı centos veya linux tabanlı red hat (veya rhel) işletim sistemi yüklü olan bilgisayarlardır.

Bilgisayarlar genelde DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) servisinden otomatik olarak IP alırlar. Fakat sunucu (server) olarak kullanacağımız bilgisayarlara sabit IP vermemiz gerekir. Verilen bu sabit IP’yi de sisteme bağlı DHCP sunucunda exclude (hariç) yapmamız gerekir ki aynı IP başka bir ağ cihazına da atanığ çakışma oluşmasın. Sabit IP verdiğimiz sunucu bilgisayarlarımıza route yani yönlendirme bilgisi vermem,z gerekebilir.

Bu bilgisayarları farklı yollardan haberleştirmek istersek bu farklı ağlara giden yolları öğretmemiz gerekir. Yani bilmediği bir ağa nasıl ve nereden gideceğini öğretmeliyiz. Bunun yolu da statik route yazmaktır.

Route Eklemek

Örneğin 192.168.2.0/24 ağına 192.168.1.153 üzerinden erişebilmek için aşağıdaki gibi komut kullanılmaktadır.

  • route add -net 192.168.2.0 netmask 255.255.255.0 gw 192.168.1.153

Route Silmek

Mevcut route bilgisini silmek İçin aşağıdaki gibi komut kullanılmaktadır.

  • route del -net 192.168.2.0 netmask 255.255.255.0

Mevcut Route’ları Listelemek

Sistemde hali hazırda var olan route bilgilerini görmek için aşağıdaki komut kullanılmaktadır.

  • route –n

Örnek olması açısından “route –n” komutu ile yönlendirme tablosunu görebiliriz.

linux centos red hat rhel route -n komutu ile yonlendirme route tablosunu gormek ornek
“route -n Komutu İle Route Tablosunu Görmek”

Route Bilgisini Kalıcı Olarak Değiştirmek

Routing bilgisini kalıcı hale getirmek için “/etc/sysconfig/static-routes” dosyasında değişiklik yapılmalıdır. Dosya içerisine aşağıdaki satır yazılmalıdır.

  • any net 192.168.2.0 netmask 255.255.255.0 gw 192.168.1.253

Ağ Ayarları İle İlgili Diğer Makaleler;

  • CentOS AĞ AYARLARI ; Genel ağ ayarlarının tutulduğu /etc/sysconfig/network dosyası ve formatı, sisteme ait ağ interface ayarlarının tutulduğu /etc/sysconfig/network-scripts dizini ve içeriği, ağ ayarlarının aktif/pasif hale getirilmesi ve yeniden başlatılması, IP adresini geçici ve kalıcı olarak değiştirme işlemi, bir interface’i kapatmak ve açmak, varsayılan ağ geçidi eklemek ve silmek.
  • CentOS BİLGİSAYAR İSİMLERİ VE DNS AYARLARI ; Bilgisayar isimlerinin tutulduğu /etc/hosts dosyası ve formatı, DNS ayarlarının tutulduğu /etc/resolv.conf dosyası ve formatı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.