OFF THE RECORD

Çubuk LED ve Aydınlatma Serüveni

Çubuk LED veya panel LED modelleri, LED aydınlatmanın temel yapı taşıdır. Projeye veya ihtiyaca özel tasarlanan modeller iç veya dış ortamda tercih edilebilir. LED ürünler eğlence mekanı, kamu binası, köprü, park, bahçe, yer, çim veya yol aydınlatma, dış cephe ışıklandırma, hareketli DMX aydınlatma, uzaktan kumandalı LED aydınlatma, çatı kapama, barisol tavan (gergi tavan), raf, vitrin veya mağaza ışıklandırma gibi sayısız yerde kullanılır. Bu yazımızda diyot nedir, LED nedir? sorularından başlayarak, şerit LED, çubuk LED, panel LED üretimine kadar tüm LED armatürlerin gelişim maceralarına ışık tutacağım.

Daha detaylı bilgi için lütfen cubukled.com web sitesini ziyaret ediniz.

cubukled

Diyot Nedir?

İlk önce diyot nedir? sorusunu cevaplar bulalım. Diyot, “di” (iki) ve “ode” (yol) kelimelerinden türemiştir. Elektronik devrelerde kullanılan diyot biri anot diğeri katot olmak üzere iki uçlu bir elemandır. Diyot elemanı temelde akımı tek yönde akıtması prensibiyle çalışsa da zener, tünel, varaktör (varikap), schottky, köprü, PIN, gunn gibi diyot çeşitleri farklı amaçlara hizmet eder.

LED Nedir?

Peki LED nedir? Temelde bir diyot türüdür. Açılımı “Light Emitting Diode” olan LED, Türkçe’de “Işık Yayan Diyot” anlamına gelir. Kutuplar arasında akım aktığında ortaya ışık yayılır. Boyutları, montaj şekilleri veya amaçlarına göre DIP LED, SMD LED, COB LED, RGB LED, Power LED, Kızılötesi (IR – Infrared) LED gibi çeşitleri bulunur.

diyot led farkı

Çubuk LED, Panel LED ve Şerit LED Modelleri

Uygulamaya göre seçilen LED çeşitleri alüminyum PCB kart üzerine dizilir. Alüminyum PCB taban, LED ısısını çabuk yok ettiği için uzun ömürlü kullanım sağlanır. Dizgi sonrası aydınlatmada kullanılan çubuk LED, panel LED veya şerit LED üretimi yapılmış olur. Üretilen ürünlledeerin ekonomik, akım korumalı veya enerji tasarruflu olma gibi öne çıkan özellikleri olabilir.

Çubuk LED, panel LED veya şerit LED modelleri iç mekân (indoor) veya dış mekân (outdoor) kullanımına göre alüminyum profillerin içerisine yerleştirilip gerekli IP korumaları sağlanır. IP koruma, nem, suya veya toza karşı koruma sağlayan önlemleri kapsar. Çubuk LED için bar LED terimi de kullanılır.

çubuk led panel led şerit led

Çubuk LED, alüminyum PCB üzerine dizilen elemanlardan oluşur, esnek değildir. Panel LED, çubuk LED’in levha şeklindeki halidir. Şerit LED, esnek bir PCB karta sahiptir ve makaraya sarılabilir.

LED Aydınlatma Armatürleri

Çubuk LED kullanım amacına uygun şekilde bir profile yerleştirilir. Armatür bünyesine ışık odaklama veya ışık açısı ayarlama için difüzör, lens veya reflektör gibi parçalar dâhil edilir. Tüm bu aşamalardan sonra LED aydınlatma armatürümüz oluşmuş olur.

led armatür

Çubuk LED modelleri oto iç aydınlatma, bagaj aydınlatma, tavan ışık havuzu, gizli ışık, raf aydınlatma veya barisol tavan (gergi tavan) gibi uygulamalar için profilsiz sade şekilde de kullanılabilir.

cubuk led nasıl kullanılır

Montaj Aşaması

Artık montaj aşamasına geçebiliriz. Kullanılacak çubuk LED veya LED aydınlatma armatürü belirlenir. Modelin montaj seçenekleri incelenir. Ardından kartonpiyer gizli ışık havuzu, normal tavan, duvar, yer, iç mekân, dış mekân veya otomobil gibi ürünün montaj edileceği yer belirlenir. Montaj türü anlaşılan ürün kolayca yerine sabitlenir.

Güç Kaynağı Hesaplama ve LED Çalıştırma İşlemi

Çalıştırma aşamasında ise toplam enerji tüketimi hesaplanır. Bunun için çubuk LED’in 1 metrede tükettiği Watt değeri toplam metrajla çarpılır. Toplam güç değerine (Watt) ve çubuk LED modeline uygun olacak şekilde 12 Volt veya 24 Volt sabit gerilim güç kaynağı ya da sabit akımlı güç kaynağı (LED driver, LED sürücü, LED trafo veya power supply) seçilir.

Örneğin;

  • Seçilen çubuk LED modeli 1 metrede 16 watt tüketim yapıyor olsun. Toplam uc uca seri şekilde 10 metre montaj yapılmışsa;

16 watt x 10 metre =160 W toplam güç tüketimidir.

  • Seçilen çubuk LED modelinin 12 VDC, 24 VDC veya sabit akımlı türlerinden hangisi ile çalıştığına bakılır. Diyelim ki 24 Volt DC güç kaynağıyla çalışıyor.

Bu durumda minimum 160 Watt güç üretebilen 24 Volt gerilim çıkışı olan sabit gerilim DC güç kaynağı tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir