Sony DSX-A416BT Oto Teyp İnceleme

sony dsx-a416bt yorum

Biraz da konu dışı yazalım. İnternet üzerinden siparişini verdiğim Sony DSX-A416BT model oto teyp hakkında pratik inceleme yapmak istiyorum. Teyp tam bir fiyat performans ürünü olarak düşünülebilir. Ucuz teyplere oranla fonksiyonel birçok özelliği olmasına karşın oto teyp fiyatları arasında ideal bir noktada.

Sony DSX-A416BT Kutu İçeriği

Aldığım kutu da aşağıdakiler çıktı:

 • Oto Teyp,
 • Harici mikrofon,
 • Uzaktan kumanda

Dikkat: İçeriği satıcınıza mutlaka sorunuz. Kutu içeriği satıyıca göre değişebilir.

sony dsx-a416bt kutu acma

Sony DSX-A416BT Öne Çıkan Özellikler

Sony DSX-A416BT oto teyp özellikleri ve avantajlarını aşağıda sıralayacağım.

1- Ayarlanabilir Işık Renkleri:

 • Butonlar için ayrı, ekran için ayrı renk ayarlaması yapılabiliyor. Böylece teyp aydınlatmaları, mevcut kadran ve göğüs ışıklarına uygun hale getirilebiliyor. Renk açısından her arabaya uyum sağlıyor.
 • Gökkuşağı seçeneği (Rainbow) ise müzik dinlerken her rengi değiştirerek sunuyor.

2- Ayarlanabilir Işık Parlaklığı:

 • Brightness özelliği sayesinde ekran ve buton parlaklığı manuel olarak değiştirilebiliyor. İstediğiniz bir anda teyp ışıklarını kısabilir veya açabilirsiniz.
 • Dimmer Clk fonksiyonuyla zamanlama yapılarak otomatik de yapılabilir. Örneğin akşam 18:00 de ışık kısılsın sabah 06:00’da ışık tekrar açılsın gibi.
 • Set Blk Out ile 5 sn gibi belirli bir süre ekrana dokunmadığınızda ekran ve buton ışıkları tamamen kapansın şeklinde ayarlama yapabilirsiniz. Gece uzun yolda göz almalarını engellemek adına işe yarayabilir.

3- Bluetooth Bağlantısı:

 • Çift cihaz bağlanabiliyor. Yani 2 ayrı akıllı telefon Sony oto teyp’e bağlanabiliyor.
 • Bluetooth ve harici mikrofon sayesinde telefon görüşmesi yapabilirsiniz.
 • Telefon bünyesindeki müzikleri direkt olarak çalabilirsiniz. MP3 yanında Flac formatı da destekleniyor.
 • Teyp’i Sony telefon uygulaması ile kontrol edebilirsiniz. Flash bellek içerisindeki müzik klasörlerini bu uygulamadan çok kolay görebiliyorsunuz.
 • Bir defa telefonu Bluetooth’a tanıtmak yeterli. Sonrasında telefon otomatik bağlanıyor.

4- Harici Mikrofon ve Telefon Görüşmesi:

 • Bluetooth ile teyp’e bağlı akıllı telefonunuzdan arama yapabilirsiniz.
 • Teyp üzerinden Call butonu ile arama yapabilir veya gelen çağrıları cevaplayabilirsiniz.
 • Teyp üzerinden son arananları veya cevapsızları görebilirsiniz. İsimler teyp ekranında telefonunuza kayıtlı olduğu şekliyle görünüyor.
 • Teyp üzerinde dahili mikrofon yok. Teyp için harici mikrofon bulunuyor. Bence bu bir avantaj. Mikrofonu şöför tarafı direğe çıkartırsanız çok iyi ses alıyor. Dolayısıyla harici mikrofon telefon görüşmelerinizi daha profesyonel bir çizgiye taşıyor.

5- Diğer Ara Yüz Bağlantıları:

 • USB flash bellek ile müzik çalabilirsiniz. USB girişi teyp önünde 1 adet bulunuyor.
 • AUX çıkışıyla müzik çalabilirsiniz. AUX girişi teyp önünde 1 adet buluyor.
 • Radyo zaten var.

Teyp Taktırma Ek Malzeme veya İşçilik Masrafları

Oto teyp bir oto elektrikçide taktırılabilir. Eli yatkın olanlar kendisi de takabilir. Oto teyp taktırma ile ilgili gerekli olabilecek malzemeler veya harcamaları aşağıda veriyorum.

1- Oto Teyp Çerçevesi: Orijinal teyp daha geniş ise Sony teyp takarken arada boşluk görünecektir. Görüntü açısından plastik çerçevelerden alabilirsiniz.

fabia I teyp çerçevesi

2- Anten Girişi Dönüştürücü: Eski teyp için kullanılan anten kablo soketinin yeni teyp’e takılması için dönüştürücü veya uzatma parçası gerekebilir.

skoda fabia teyp taktırma

3- Oto Teyp Iso Soket: Orijinal teyp arkasında bulunan eski soketi kesip atmak ve mavcutu bozmak yerine bu soketle yeni versiyona dönüştürebilirsiniz. Çalışması için zorunlu olmasa da düzen açısından faydalı.

oto teyp iso soket takmak

4- İşçilik: İşini bilen bir oto elektrikçi bulursanız montajı yaptırabilirsiniz. Bazı kullanıcılar kendileri de takabiliyor.

Oto Teyp Montajı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Teyp Taktırdım Merkezi Kilit Çalışmaz Oldu: Bu sorunu yaşadım. Çözümü şöyle buldum. Orijinal teyp arkasında sarı ve kırmızı kablo var. Oto elektrikçi bunu birbirine şönt yapmış. Yani birleştirmiş. Zannımca sarı kablo hafıza için direkt aküden gelirken kırmızı kablo teyp ana enerjisi için kontak beslemesi. Bunlar hep beraber birleştirilince araba, kontakta sürekli enerji gördüğünden, anahtarın çıkarıldığını anlamıyordu. bundan dolayı anahtar üzerinden merkezi kilitleme ve açma çalışmıyordu.

Teyp’in çalışması için hem aküden enerji gelmesi hem de kontağın açık halde olması gerekiyor. Bunun için sarı kabloyu sarıya, kırmızı kabloyu kırmızıya bağladım. Son durum şöyle oldu. Araba çalışırken teyp açık ve müzik dinlediğimi varsayın. Arabayı stop ettiğimde hala müzik açık kalıyor. Anahtarı kontaktan çıkardığım anda teyp kapanıyor ve aydınlatma lambaları yanıyor. Orijinali gibi oldu. Sanayideki dostlarımıza kızmayın, öğretin. Bilgiyi paylaşmak erdemdir.

2- Teyp Hafızası Siliniyor: Ne yazık ki bu sorunla da karşılaştım. Kontağı kapattıktan belli bir süre sonra radyo ayarları siliyor, çalan şarkı kaldığı yerden devam etmiyor ve başa dönüyor, ekran ve buton aydınlatma renkleri tekrar Rainbow oluyor, Bluetooth eşleşmesi siliniyor veya sistem saati değişiyordu. Bu tip bir durumda teyp çalışıyor fakat ayarlar sürekli siliniyor. Bunu da çözdüm.

Her ne kadar sarı kablo hafıza için aküden direkt geliyor ve kırmızı kontaktan geliyor diye söylesem de kablo renkleri orijinal sokette veya yeni aldığınız iso sokette karışmış olabilir. Bunu bir ölçü aletiyle DC kademe de test edebilirsiniz. Kırmızı kabloyu sarıya, sarıyı da kırmızıya bağladım. Böylece teyp hafızam silinmedi, sorun çözüldü.

araba teypp hafızası siliniyor

3- Sony DSX-A416BT Bluetooth Neden Bağlanmıyor: Bazı versiyonlarda sorun olduğunu okudum. Bunun için teyp’i M 12 S34 yazılımına güncelleme yapmak gerekir. Benim teyp günceldi. Bunu Firmware Version menüsünden kontrol edebilirsiniz. Yazılım güncellemesini yapmak gayet basit. Sony’nin kendi sitesinde Türkçe olarak detaylı açıklama mevcut. Paylaşımcı bir arkadaşın Youtube üzerinde Sony DSX-A416BT yazılım güncelleme video’su da bulunuyor.

4- Harici Mikrofon Yeri ve Kablo Gizleme: Harici mikrofon sol direğe, soför güneşliğine veya dikiz aynası arkasına konulabilir. Ben direğe yerleştirdim. Kabloyuda kenarlardaki lastiklerin arkasından aşağıya indirip teyp boşluğundan çıkarabilirsiniz.

sony harici mikrofon

Öneri

Teyp için Sandisk Cruzer Fit flash bellek aldım. Boyutları çok küçük olduğu için araba için çok uygun.

küçük usb bellek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir