OFF THE RECORD

Ana Omurga, Router veya Switch Cihazlarını Resetlemeyin !

Switch ve Router

Gündelik ev veya küçük ofis kullanımlarında modem denilen router veya küçük switch gibi ağ cihazları; bunlarında dışında profesyonel anlamda ana omurga denilen layer 3 switch (backbone), büyük router veya dağıtım amacıyla kullanılan switch gibi ağ cihazları kullanılıyor.

modem

Ağ cihazlarını her nerede  kullanıyor olursanız olun bazen ağınızda yavaşlık gibi sorunlar oluşabilir. Bu tür durumlarda network cihazlarını resetleme yolu çözüm olarak bilinmektedir.

Layer 3 Switch backbone

Fakat kapatıp açma yöntemi ağınızda daha büyük hatalara neden olabilir. Çünkü network cihazlarının büyük çoğunluğunda yapılandırma sonrası kayıt işlemi isteğe bağlı olarak bırakılmış durumdadır. Yani ayarlarda yapılan bir değişiklik sonrasında bunu kaydetmek gerekir. Bundan dolayı modem resetleme veya başka ağ cihazlarını resetleme konusunda tekrar düşünmekte fayda var.

Switch ve Router

Örneğin sistem yöneticiniz modem, router, switch veya layer 3 switch (backbone) gibi ağ cihazlarında bazı ayarlamalar yapmış ve bu değişiklikleri kaydetmemiş olabilir. Cihazın resetlenmesi yapılan bu konfigürasyonların kaybedilmesine neden olabilir.

Bu tür durumlarda yapılan ayarlamaları kaydedip ondan sonra resetleme işlemine geçmenizi veya direkt olarak sistem yöneticinize başvurmanızı şiddetle öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir