Network’ünüzde Hub veya Aptal Switch Kullanmayın

hub
hub
“Hub”

Hub çoklayıcı veya aptal switch şeklinde isimlendirilen ağ cihazları tıpkı switch görünümünde ve düşük fiyatlı olduğundan sıklıkla tercih ediliyor ve çoğunlukla veri ucunun çoğaltılması amacı ile kullanılıyor. Bunun dışanda bir fonksiyonu da bulunmuyor.

hub
“Hub”

Switch ise daha pahalı bir ağ cihazı olarak göze çarpıyor. Ayrıca switch bir işletim sistemine sahip akıllı bir cihaz olduğu için profesyonel ağlarda yaygınca kullanılıyor. Layer 2 switch ve layer 3 switch (layer 3 omurga, layer 3 backbone) olmak üzere de çeşitli üretimleri de mevcut olduğundan kullanıcılarının ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayabiliyor.

temel network bilesenleri switch
“Layer 2 Switch”

Hub veya aptal switch, network’de yeteri kadar veri kablosu olmadığı anlarda uç çoğaltma noktasında çözümler getiriyor. Yani sadece bir adet cat5 veya cat6 kablo ile birçok uç elde edilebiliyor. Yani bu cihazlar ile data ucu kolayca çoklanabilyor.

hub aptal switch
“Hub veya Aptal Switch Kullanımı”

Hub çözümü kullanıcılara pek çok avantaj sunduğu gibi dezavantajlara da kaynak olabiliyor. Örneğin bir öğrenci evinde internet ağının kablolu şekilde çoklanması problemine karşın düşük maliyetli bir çözüm sağlayabilmesi avantajlarından sayılabiliyor. Fakat bu cihazlara bağlı bilgisayarlarda belirli bir zaman sonra ağ kopmaları veya veri trafiğinde yavaşlıklar gibi sıkıntılar yaşanabiliyor.

Ağ kopmaları veya yavaşlık gibi sorunları çözmek adına, sonradan takılan bu aptal cihazları belirli aralıklarla kapatıp açmak veya resetlemek zorunda kalınabilir.

Ayrıca 802.1x gibi port bazlı güvenlik önlemi kullanılıyor ise ağ yöneticinizden habersiz olarak aptal cihazlar ile uç çoğaltmak imkansız oluyor. Çünkü 802.1x sisteminde yetkili kişilere port açılabiliyor, yetkisiz kişilere port kapatılabiliyor veya senaryoya göre guest vlan gibi seçenekler kullanılabiliyor. Fakat yönetilemeyen bir cihazda port aç/kapa işlemi de yapılamıyor. Adı üzerinde olan bu aptal swith’ler yönetilemiyorlar. Dolaysıyla dot1x kullanılan bir sistemde hub veya aptal switch kullanmak yanlış bir seçim demek oluyor veya zor bir yola girmek anlamı taşıyor. İmkansız değil çünkü bu problem için piyasadaki firmaların ücretli 802.1x yazılım çözümleri bulunuyor. Fakat burada da bir switch’e bağlı hub sayısı belirli bir rakamla sınırlı kalıyor çünkü switch’in bir portundan geçebilecek olan MAC adresi adeti belirli bir seviyenin üzerine çıkamıyor.

Eğer profesyonel bir iş ağında hub çoklayıcı, ethernet çoklayıcı, internet çoklayıcı veya aptal switch‘ler gibi isimler ile piyasada satılan cihazları kullanmak yerine sistem yöneticinizden ilave bir switch isteyerek uç sayısını yönetilebilir bir switch ile arttırmak daha sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.