TEMEL BİLGİLER

MAILING LIST NEDİR?

Mailing list posta listesi anlamına gelmektedir ve mail listesi, mailing list veya mail grubu gibi isimlerle kullanılmaktadır.

Mailing list bir iş yerinde aynı işle uğraşan bir grup için kullanılmaktadır. Örneğin bir iş yerinde network işi ile ilgilenen bir birimdeki herkes network mail list’ine dâhil edilmektedirler. Böylece bu gruba mail atmak isteyen bir kişi, gruba ait mail adresine mail göndermekte ve sonuç olarak gruba dâhil olan tüm network birimi çalışanları bu maili almış olmaktadır. Bu özellik büyük kurum veya firmalarda yaygınca kullanılmaktadır.

Aşağıdaki örnekte görüldüğü üzere network_mail isimli bir mail grubu oluşturulmuştur. [email protected] maili bu gruba atanmıştır. Son olarak bu gruba Ömer, Volkan ve Nizam isimli kullanıcılar eklenmiştir.

Bu örnekte kullanılan mail adreslerinin sonlarında bulunan elektrokampus veya networkkampus isimleri şirketlere özel birer domain adresidir. Hedef mail adresine gidilirken bu domanin adresleri DNS (Domain Name System, Alan Adı Sistemi) yardımıyla çözümlenmekte ve hedef IP adresleri elde edilmektedir. Hedef mail adresine ulaşmak amacıyla bu IP adreslerine göre routing (yönlendirme) işlemi yapılmaktadır.

mail grubu oluşturma
“Mailing List Oluşturma”

Örnekte elektrokampus şirketinden Kenan isimli kullanıcı networkkampus şirketine ait network_mail isimli gruba mail atmaktadır. Bu durumda mail network_mail grubuna üye olan Ömer, Volkan ve Nizam kullanıcılarının her birine gitmektedir.

mail grubu nedir
“Mailing List Nedir”

Mailing list sistemi çok etkin bir çalışma ortamının oluşturulması, belirli konularda sohbet ortamı oluşturulması, bilgi paylaşım ortamı oluşturulması gibi çeşitli organizasyonlarda yaygınca kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir